Kõigile meeldib võita. Või vähemalt eelistavad kõik pigem võitmist kui kaotamist. Seepärast on maailmas olemas loterii ja loto, tarbijamängud ja konkursid. Loto peavõidud on väga suured, aga tõenäosus seda võita on üliväike (tõenäosus võita Viking Lotto jackpot on 1:12 271 512 ehk 0,000008%). Osaleda on väga lihtne, võiduvõimalust saad suurendada ainult rohkemate piletite ostuga. Ja kui sa ostad nii palju pileteid, et võitmise tõenäosus on 100%, siis kulutad sa rohkem raha kui võidufond on, see pole ka mõistlik. Samas on olemas mitmeid võistlusi, mille võitmise tõenäosus on palju suurem, reaalsem – osalemine pole nii lihtne, aga samas sa saad mõjutada rohkem võiduvõimalust.

Võiduvõimalus on palju suurem võistlustel, kus tuleb osalemiseks midagi rohkemat teha (pead koguma mingeid asju ja saatma osalemiseks; kirjutama teksti, miks tahad võita; tegema video). Põhjus on väga lihtne – inimesed ei soovi/viitsi vaeva näha, lähevad pigem poodi, ostavad Bingo Loto ja jäävad võitu ootama. Mida keerulisem on loosis/võistlusel osalemine , seda vähem inimesi osa võtab ja seetõttu on ka võidu tõenäosus suurem. Kui “Eesti otsib superstaari” saatesse pürgib 1000 huvilist, siis sul on osaledes juba 0,1% võimalus võta. See on palju suurem kui tõenäosus Viking Lotto peavõit ära noppida.

Mina näiteks osalen hetkel Tartu Ülikooli ideekonkursil (kus auhinnaks on vaid 400-eurone seikluskaamera), kus tuli esitada kuni ühe minuti pikkune video maailma muutva idee kohta. Kokku on osalejaid ainult 15, seega on mul 7% tõenäosus võita. Kaamera võitmiseks tuleb koguda kõige rohkem hääli. Vaid kuuele videole on üle saja hääle antud, seega on täpsem tõenäosus pigem 1:6 ehk 17%. Võrreldes lotoga on see ju peaaegu kindla peale minek!

Ehk siis – kui tahad midagi võita, otsi üles võistlused, kus tuleb vaeva näha ja näe see vaev. Sest enamus inimesi ei taha vaeva näha, vaid ostab R-Kioskist loteriipileti. Sama põhimõte kehtib lihtsustatul ka äris, turunduses, tööturul ja mujal – näe teistest rohkem vaeva ja jõuadki teistest ette.

Aitäh, et postituse lõpuni lugesid. Kui soovid veidi head teha ning aidata kaasa maailma muutmisele, vaata palun minu videot ideekonkursil ja anna oma hääl sealsamas. Hääletada saab 22. mai (pühapäeva) hilisõhtuni. Aitäh sulle.