Ma ostsin endale hiljuti auto. Volkswagen Tourani. Ja ma ostsin selle rohkem kui 20 000 eurot soodsamalt kui selle täishind koos lisavarustusega on, kasutades üht kavalat nippi (täiega clickbait algus, eks?).

Kaval nipp suure soodustuse saamiseks on… ootamine. Ja mitte ootamine 2 päeva või kuu lõpus müügimehe jutule minek, kus ta oma eesmärgi täitmiseks veidi suuremat soodustust pakub. Ei-ei. Sellisel juhul võib soodustuseks kujuneda tavaliselt kuni 10-12%. Tavaautode hinnast moodustab see nutused 2000-3000 eurot. Ma ootasin umbes-täpselt viis aastat ja alles siis ostsin auto ära.

Okei, see on veidi petlik kirjeldus – ma ei ostnud ju uut autot. Ostsin kasutatud auto ja see on loomulikult odavam kui autoesinduse salongis seisev liikur, aga loe veidi edasi, siin loos on päris asjalik mõte tegelikult.

Minu 2011. aasta Volskwagen Tourani täishind uuena oli 34 608 eurot, siin sees on ka lisavarustus, talverehvid, arvele võtmine, ohutuspakett. Auto esimine omanik sai sellest hinnast 2572 eurot soodustust. Ja mina ostsin täpselt sama auto 14 000 euroga. Hinnasoodustus mulle = 20 608 eurot. Hinnalangus ei ole seotud kuidagi auto kvaliteediga – üks omanik, kontrollitud Eesti ajalugu, läbisõit ainult ~80 000 km, kõik töötab, välimus ja sisemus on pedantlikult hästi hoitud. Asi on lihtsalt selles, et auto hind langeb esimestel aastatel märksa kiiremini kui ea kasvades.

Auto_hinna_langus Mihkel Külaots

Siin on üks auto väärtuse alanemise graafiku näide x-teljel on auto vanus aastates, y-teljel auto väärtus protsentides esialgsest hinnast.  Internetist leiab teisigi väga sarnaseid.

Wikipedia andmetel kaotab auto aastas keskmiselt 15-20% oma väärtusest. Samas 15% 34 000 eurost on märksa suurem kui 15% 14 000 euorost. Üldistatult võib öelda, et esimese viie aastaga kaotab auto umbes 50% oma väärtusest. Järgmise 5 aastaga kaotab auto 50% oma alles jäänud väärtusest. Minu ostetud auto kaotas esimese viie aastaga umbes 60% väärtusest. Kui hinnalangus peaks samas tempos edasi minema, siis 5 aasta pärast on sama auto hinnaks 5600 eurot. Väärtuse kadu sel juhul on 8400 eurot, mis on üle kahe korra väiksem kui esimesel omanikul esimese viie aastaga.

Okei, auto on juba üle viie aasta vana, mingil hetkel on vaja auto veidi remontida, uued rehvid osta jne. Jah, kindlasti tuleb. Suure tõenäosusega jäävad need aga madalamaks kui täiesti uue auto ostmisega kaasnevad kulud. Ja auto pole kuidagi kehvem kui uus. Ainult see (äärmiselt kulukas) salongist välja sõitmise rõõm jäi nautimata.

(Suuremaid probleeme lagunemisega võib olla välisriikidest toodud autodega, mille läbisõit on kordades väiksemaks keritud. Mu sõber ostis Saksamaalt toodud Audi A4. Läbisõit kellal nii 100 000. Kui mootoriga tõsised jamad tekkisid, siis sai ta teada, et tegu oli Saksa taksoga ja tegelik läbisõit 400 000….)

Nii et nipp auto märkimisväärselt soodsamana osta on osta kasutatud auto. Eestis on muide vähemalt 19 000 inimest, kes seda nippi ei tea või ei taha seda kasutada – umbes nii palju osteti eelmisel aastal uusi autosid. Ostes kasutatud autosid saab uue auto rahaga kokku panna kasvõi viiest sõidukist koosneva unistuste garaaži.