Ma olen juba üle aasta otsinud endale uut seljakotti. Sellist, mis oleks praktiline, toetaks selga, ent samas ei näeks välja nagu algklassi juntsude kirjud kandilised kandamid. Ma tahtsin seljakotti, mille võiks vabalt pintsaku peale visata. Või siis mootorrattaga sõitma minna. Ma otsisin lahedat seljakotti.

Minu otsing on kestnud juba aasta aega, paraku leidsin poodidest ainult kas koolikotte või matkakotte. Üleni must koolikoti laadne seljakott oleks enam-vähem tähelepandamatu ja lõpuks plaanisingi sellise kompromissi teha. Aga! The North Face on mu soovid vist telepaatiliselt kinni püüdnud ja nendest ühe koti disaininud, mis nüüd nende uue kollektsiooni kaudu minuni jõudis. Veidi üle pingutatult võiks öelda isegi, et leidsin koti, millest olin unistanud – mu abikaasa ei jõua küll enam seda kotikiidulaulu ära kuulata, aga mõistab, et nüüdsest pole meie peres enam ühist seljakotti, vaid on tema kott ja minu kott. Ja usun, et see kott on ka ideaalne lahendus teistele kontorimeestele, mootorratturitele ja lihtsalt meestele. (Naistele pigem mitte, tundub olevat rohkem selline mehelik kott.)

The North Face Base Camp Kaban

Ülipraktiline, ülistiilne. Base Camp Kaban on moodsa disainiga ranits. See ei ole isegi teiste seljakottide moodi. Umbes nagu seljakottide iPhone (kui iPhone esmalt turule tuli). See on sale ja sihvakas (kõlab ju päris hästi?) – tundub, et sinna ei mahu palju asju, aga tegelikult mahub sinna 23,5 liitrit tavaari (minu eelmine kott oli 26 liitrit ja enamuse ajast pooltühi). Mattmust monokroomne stealth-välimus on mõnusalt minimalistlik ja tähelepandamatu, ent samas ka edev. Eriti kõigi teiste kirjude kottide kõrval.

Siin on asjad, milles see kott peale ülilaheda välimuse hea on.

Veekindlus. The North Face Base Camp Kaban on veekindel. Isegi mootorrattaga sõites ei pea muretsema ilmaolude pärast ja et kas su sülearvuti saab veekahjustuse või mitte. Ei saa, ära muretse.

Toetatud ja hingav selg + rihmad. Minu jaoks üks olulisi kriteeriume oli see, et seljakotil oleks polsterdusega seljaosa, et näiteks poes käies mahlapudel mulle selgroogu ei tungiks. Lisaks sellele on seljaosas õhukanalid, et suvel selg higistama ei hakkaks. Õlarihmad on samal põhjusel perforeeritud.

Rinnarihm. See on eriti just mootorratturitele oluline punkt. Kui seljakotil on puusavöö (koti saab ümber puusade kinni panna), siis selle asja juures on oht, et puusavöö klambriga tekitad sa tsikli paagile kriimud. Kabanil ei ole puusavööd, vaid rinnarihm – soovi korral saab koti stabiilsemalt keha ümber kinnitada, ilma et peaks kaherattalise heaolu pärast muretsema.

See seisab ise püsti. Mida teeb enamus seljakotte kui nad maha panna? Nad vajuvad ümber. Selle tõttu võivad sealt asjad välja veereda või kui sa oled õues näiteks mootorratast pildistamas, siis saab kott ka tolmuseks/poriseks/märgjaks. Base Camp Kabanil on alumine osa spetsiaalselt ehitatud kotti püsti hoidma, isegi kui seal on arvuti jms sees. Väga hästi läbi mõeldud kott.

Mahutavus. Välimus on petlik – oma saleda loomuse tõttu tundub, et sinna ei mahu palju asju. See väike kõhklus oli ka mul, aga tegelikult mahutab kott väga palju. Arvuti, peegelkaamera, laadijad, A4 märkmik, kampsun, kaks pooleliitrist pudelit välistaskutes, fotoka statiiv koti välisküljel olevate aasade külge – ja kotis on ikka veel palju ruumi. Linnadžunglis toimetamiseks rohkem kui piisavalt ruumi.

Taskud. Lai välistasku koti välimisel küljel, väike tasku peal, suur põhitasku, kus on eraldi sülearvutilahter ning lisaks veel kaks väiksemat taskus ülemise luugi küljes. Nii suured kui ka väikesed asjad leiavad oma koha, saad oma asjad viisakalt ära organiseerida.

Juurdepääs arvutile. Arvutisahtli juurde pääseb ülevalt põhiavausest, aga külje peal on ka eraldi lukk, et saaksid arvuti kiirelt sisse panna või välja võtta.

Helkurid ja jalgrattatule kinnituskoht. Pimedas ringi liikumisel teevad igas küljes asuvad helkurid elu turvalisemaks, jalgrattaga sõites (või ka niisama ringi liikudes) on võimalik taha alla äärde kinnitada jalgrattatuli, selle jaoks on spetskoht olemas.

Vile. Ma ei tea, miks see hea on, aga põnev väike detail – parempoolse rihma küljes on vile.

Ma käisin varem Ülemiste City moodsas klaaskontoris portfelliga, milles vedasin igapäevaselt sülearvutit ja muud vajaminevat. Nüüd käin iga päev seljakotiga (küsi mu töökaaslastelt kui ei usu). Jah, isegi pintsaku peale panen julgelt Base Camp Kaban seljakoti. Mootorrattaga sõidan ka selle kotiga. Toidupoes käin ka. Ja lapsega ujumistrennis käin ikka selle samaga (kotis leiavad muretult koha kaks rätikut, plätud, ujumisriided, pesemisasjad, veepudel ja tervislik snäkk). Kaubamajas ja mänguväljakul on mul ka see kott seljas.

Kui sa oled varem ostnud ainult 30-euroseid seljakotte, siis võib The North Face Base Camp Kabani hind (~99 eurot) veidi kallis tunduda, aga kott näeb hea välja, materjalid on kvaliteetsed ja see investeering tasub end ära. Ma olen oma valikuga väga rahul ja loodan, et see postitus aitab ka teistel ideaalse seljakoti ihalejatel õige tee valida. Soovitan vähemalt poes käia kotti vaatamas (mina ostsin enda oma Ülemiste Sportlandist).

NB! Kiirmoepoodides (Zara, H&M jne) müüakse ka seljakotte, mis näevad välja moodsamad kui tavalised koolikotid, AGA nad ei toeta su selga ja on õhukesest materjalist, ei ole veekindlad ja kindlasti mitte nii lahedad kui see Base Camp Kaban.