Kui mootorrattaga on oma kodukant läbi sõidetud, tekib ühel hetkel soov sõita veidi kaugemale – alustuseks teise Eesti otsa, mingil hetkel liiguvad mõtted juba Euroopa kaugematele kantidele ja põnevatele mägiteedele. Mart Mikk on kümne aastaga läbi sõitnud pea kõik põnevamad teed kodumaal ja mujal Euroopas ning on need nüüd informatiivseks raamatuks vorminud. Kiire lugemine süstis minusse korraliku doosi reisipisikut – peaks Eestile uuesti tiiru peale tegema ja kindlasti tahan ühel hetkel ka Norra mägiteedele jõuda. Tegu on motoentusiastidele (soovituslikult) kohustusliku kirjandusega.

Igal suvel otsin ma motikaga ringi sõites uusi ja huvitavaid teid, mida läbida. Kui kunagi ammu tundus, et ainsad teed sõitmiseks ongi suured maanteed, siis nüüd keeran tihti esimesel võimalusel kõrvalteedele. Paraku on endiselt suurem osa teid avastamata. See raamat lisab minu sõidutrajektooride valikule kümneid ja kümneid uusi võimalusi.

Juba raamatu tutvustus tundub paljulubav: “„Minu moto” ühendab soovitusi ja reisikirju Euroopa kõige vahvamatelt teedelt ja kuulsamatelt kurudelt koos konkreetsete kaartidega päevateekondade kaupa. Mõõdukal tarbimisel peaks sellest jätkuma rõõmu umbes kümneks aastaks. Ühtlasi on tegemist omamoodi eneseabiraamatuga seiklejatele pikkadeks talveõhtuteks.

Ja nii ongi. Raamatut sirvides jäävad silma põnevad fotod väga eri paigust – Lõuna-Eesti käänakud, Lõuna-Euroopa serpentiinid, sekka mõnusat (moto)matkameeleolu.

Raamat algab põhjaliku nõuannetekogumikuga. Kuidas planeerida motoreisi, millist varustust valida, kuidas grupis sõita, mis ootamatused teel ees võivad oodata – kõik asjalikud nõuanded on mõnusalt väikeste juppide ja nupukestena kirja pandud. Pikka venivat teksti ei ole, jutt on konkreetne ja sisukas.

Reisiteekonnad on jagatud päevapikkusteks juppideks. Selline ülesehitus aitab paremini enda reisi planeerida ning võimaldab erinevaid marsruute omavahel kombineerida. Igapäevateekonna kohta on kirja pandud põhilised vaatamisväärsused ja olulisemad tähelepanekud ja eripärad (näiteks, et mitmed ägedad mägiteed on poole suveni lume tõttu suletud), lisaks ka detailsed kaardid. Kuigi Mart Mikk läbis teekonnad kahel rattal, võib seda raamatut kasutada ka autoreisi planeerimiseks.

Isegi kui sa ei plaani suuri matku ette võtta, leiad “Minu moto” raamatust alternatiivsed (ja elamusterohkemad) marsruudid suuremate linnade vahel – Tallinnast Pärnusse, Tartusse või näiteks Narva ei pea sõitma ainult põhimaanteed pidi.